Čo je to fotogrametria a ako s tým súvisia drony?

Za pomerne neznámym a náročným slovom fotogrametria sa skrýva pomerne jednoduchá vec, ktorú si vedia ľudia predstaviť. Fotogrametria je veda o zhromažďovaní fyzických informácií z 2D fotografií, často leteckých snímok zachytených dronmi.

Následne sa množstvo fotografií spracuje v špecializovanom softvéri a vytvorí sa 2D alebo 3D model snímaného územia.

Profesionáli z oboru geodézie a GIS používajú fotogrametriu na vytváranie 3D máp. Vďaka zabudovanému GPS lokátoru sú údaje mimoriadne presné. Využite fotogrametrie nájdete v odboroch ako stavebníctvo, odpadové hospodárstvo, lesníctvo, či poľnohospodárstvo.

Čím viac fotografií sa zhotoví, tým sú údaje presnejšie a výsledok detailnejší. Je to ako keď fotograf vytvorí 500 svadobných fotiek. Vďaka rôznym uhlom a množstvu záberov je možné zachytiť množstvo detailov, ktoré na iných fotkách nie je vidno.

Na fotogrametriu s použitím dronov sú potrebné 4 faktory:

  1. Ideálna výška. Drony musia letieť v určitej optimálnej výške, aby mohli detailne nasnímať terén
  2. Dostatok podkladov. Softvér potrebuje aspoň 80% prekrytie obrázkov, aby sa eliminovalo skreslenie a výstup bol dostatočne detailný a presný.
  3. Uhly. Na vytvorenie digitálneho modelu terénu alebo 3D pohľadu na tvar povrchu vášho terénu je potrebná široká škála uhlov.
  4. Stabilita letu. Na získanie presných a čistých snímkov je potrebné, aby bol let dronu stabilný a konzistentný.

Oproti klasickým spôsobom fotogrametrie má dron výhody v tom, že je:

  • Menej nákladný a šetrí rozpočet
  • Má menšiu uhlíkovú stopu ( napr. v porovnaní s lietadlom )
  • Má lepšie manipulačné vlastnosti
  • Dokáže letieť nižšie a je bezpečnejší ( napr. v prípade polí, kde sú stĺpy vysokého napätia )

Aj ľudské oko je v podstate fotogrametria. Každé oko sníma vec z trochu iného uhla. Môžete si to vyskúšať, ak si prekryjete jedno oko a následne sa na objekt pozriete druhým okom. Skúste napríklad chytiť loptu s jedným zavretým okom – je to zložitejšie, ako si myslíte.

Čím viac má teda fotogrametria podkladov ( fotografií ) na vyhodnotenie, tým je výsledný 2D/3D objekt presnejší a reálnejší.

Údaje z leteckých fotografií z dronu sú ideálne pre fotogrammetriu, pretože každá fotografia z dronu je označená zemepisnou značkou, čo znamená, že zemepisná šírka, dĺžka a nadmorská výška z GPS a palubných senzorov dronu sú vložené do metadát snímky. Každý obrázok je označený geografickými súradnicami, ktoré sú zachytené GNSS senzorom na drone, čo presne ukazuje, kde sa daný obrázok nachádza v priestore.

Dron – to nie je len nástroj na tvorbu krásnych videí z dovolenky. Drony priniesli do fotogrametrie nový rozmer vďaka svojej ľahkej manipulácii, nízkym nákladom, ekologickosti a bezpečnosti.

Ak potrebujete profesionálne detailné 2D/3D modely územia, či budov, kontaktujte nás.

Novinka

  • Autor: Michal Šatara
  • Vytvorené: 28.04.2023